Jak obliczamy BMI?

Body Mass Index, czyli wskaźnik masy ciała, jest jednym z najczęściej używanych narzędzi do oceny prawidłowej masy ciała w stosunku do wzrostu. W artykule tym wyjaśnimy, czym dokładnie jest BMI, jak obliczamy BMI, jak interpretować wyniki oraz omówimy wady i zalety tego wskaźnika.

 

 

Wskaźnik BMI: co to jest i jak działa?

Wskaźnik BMI to narzędzie opracowane przez belgijskiego matematyka Adolfa Queteleta w 1832 roku. Jego celem było określenie przeciętnego kształtu ludzkiego ciała. Quetelet zauważył, że masa ciała rośnie proporcjonalnie do kwadratu wzrostu. Na tej podstawie stworzył wzór, który pozwala obliczyć właściwą masę ciała oraz odchylenia od normy.

BMI oblicza się, dzieląc masę ciała w kilogramach przez kwadrat wysokości w metrach. Wynik pomaga kontrolować stan zdrowia i sprawdzić, czy dieta oraz styl życia wpływają na organizm pozytywnie. Wskaźnik ten jest używany do oceny zawartości tkanki tłuszczowej, rozróżniając niedowagę, prawidłową masę ciała, nadwagę oraz różne stopnie otyłości. Obliczanie wartości BMI jest popularnym narzędziem ze względu na prostotę i szerokie zastosowanie, choć ma również swoje ograniczenia – o czym przeczytasz w dalszej części tekstu.

Jak się liczy BMI? Prosty sposób na obliczenia – BMI wzór

Jak się oblicza BMI, czyli Body Mass Index? To bardzo proste. Aby obliczyć wskaźnik BMI, potrzebne są dwie dane: masa ciała wyrażona w kilogramach i wzrost podany w metrach. Wzór na BMI wygląda następująco:

BMI = masa (kg) / wzrost (m)².

Na przykład, osoba ważąca 70 kg i mająca 1,75 m wzrostu oblicza swoje BMI w ten sposób: 70 / (1,75)² = 22,86.

Obliczenie BMI jest łatwe, ale kluczowa jest prawidłowa interpretacja wyników, o czym więcej w dalszej części artykułu. Wskaźnik ten pozwala na ocenę, czy masa ciała jest prawidłowa, czy występują odchylenia takie jak niedowaga, nadwaga lub otyłość.

Jak obliczyć wskaźnik BMI i jak interpretować wyniki?

Interpretacja wyników polega na porównaniu uzyskanej wartości z zakresami BMI. Oto klasyfikacja dla dorosłych:

 • Niedowaga – BMI poniżej 18,5 (niedowaga: 18,5-17,1, wychudzenie: 17-16,1, wygłodzenie: poniżej 16).
 • Pożądana masa ciała – BMI od 18,5 do 24,9.
 • Nadwaga – BMI od 25 do 29,9.
 • Otyłość – BMI powyżej 30 (I stopnia: 30-34,9, II stopnia: 35-39,9, III stopnia: powyżej 40).

Przedziały BMI pokazują, w której grupie jesteś, a prawidłowa interpretacja wartości BMI jest kluczowa do oceny stanu zdrowia.

Jak prawidłowo obliczyć BMI? Ważne informacje

Wskaźnik BMI stosuje się wyłącznie do osób dorosłych. Nie jest odpowiedni dla dzieci, ponieważ na ilość tkanki tłuszczowej w ich organizmach wpływają czynniki takie jak płeć i wzrost. Dla dzieci używa się specjalnych siatek centylowych, które dokładniej odzwierciedlają zmiany w ich ciele.

Wśród dorosłych też mamy wyjątki, bo BMI nie jest również stosowany dla kobiet w ciąży, ponieważ w tym okresie zmiany w masie ciała są naturalne i nie powinny być oceniane za pomocą tego wskaźnika.

Jak obliczamy BMI? Zalety wskaźnika Body Mass Index

Wskaźnik BMI ma wiele zalet, które sprawiają, że jest powszechnie stosowany do oceny masy ciała w stosunku do wzrostu. Oto najważniejsze z nich!

 • Darmowy test – obliczenie BMI nic nie kosztuje. Dostępne jest dla każdego, niezależnie od budżetu.
 • Badanie łatwe do przeprowadzenia – aby obliczyć BMI, wystarczy znać masę ciała w kilogramach i wzrost w metrach. Sam wzór jest prosty do zapamiętania i użycia.
 • Nie wymaga skomplikowanych i specjalistycznych narzędzi – wystarczy jedynie waga i miarka do mierzenia wzrostu. Nie ma potrzeby korzystania z zaawansowanego sprzętu medycznego.
 • Szybka ocena stosunku wagi ciała do wzrostu – obliczenie BMI zajmuje tylko chwilę, co pozwala na natychmiastowe określenie, czy masa ciała jest w normie.
 • Natychmiastowa interpretacja wyników – po obliczeniu BMI, wyniki można natychmiast porównać z ustalonymi przedziałami, co umożliwia szybkie zrozumienie stanu zdrowia.

Dzięki tym zaletom wskaźnik BMI jest powszechnie stosowanym i skutecznym narzędziem do monitorowania masy ciała.

Kiedy wartość BMI może wprowadzić w błąd? Wady wskaźnika Body Mass Index

Wskaźnik BMI, mimo swoich licznych zalet, ma również pewne ograniczenia.

 • Nie uwzględnia takich czynników jak wiek, płeć, a nawet budowa ciała – BMI jest ogólnym wskaźnikiem, który nie bierze pod uwagę indywidualnych różnic. Na przykład, masa ciała i skład tkanki tłuszczowej mogą znacznie różnić się między mężczyznami i kobietami, a także w różnych grupach wiekowych.
 • Wyniki mogą być błędne dla osób z rozbudowaną tkanką mięśniową – osoby, które regularnie ćwiczą i mają dużo mięśni, mogą mieć wysokie BMI, mimo że są w doskonałej kondycji fizycznej. Mięśnie ważą więcej niż tłuszcz, więc BMI może nieprawidłowo klasyfikować ich jako osoby z nadwagą lub otyłością.

Wartość BMI jest więc przydatnym narzędziem, ale powinna być interpretowana z ostrożnością i w kontekście innych czynników zdrowotnych.

Dbaj o zdrowie z Royal Cook

Wskaźnik BMI to przydatne narzędzie do oceny masy ciała, ale ważne jest, aby pamiętać o jego ograniczeniach i stosować go jako jedno z wielu kryteriów oceny zdrowia. Jeśli zależy Ci na zdrowym stylu życia i zbilansowanej diecie, warto skorzystać z oferty Royal Cook.

Oferujemy zdrowy catering dietetyczny, przygotowany przez profesjonalnych dietetyków i kucharzy. W naszej ofercie znajdziesz szeroki wybór diet, w tym catering sportowy oraz catering wegetariański. Nasze diety pudełkowe to idealne rozwiązanie dla tych, którzy dbają o zdrowie, ale nie mają czasu na gotowanie.

Z Royal Cook zyskujesz pewność, że Twoje posiłki są zdrowe i zbilansowane. Zachęcamy do skorzystania z naszej oferty i cieszenia się smacznymi, zdrowymi daniami każdego dnia.